هدف از ارزيابی ريسک

مهمترین هدف ارزیابی ریسک مشخص کردن معیارها و شاخصهای مد نظر سازمان برای عمل به قوانین ایمنی و سلامت مربوط و در نتیجه کاهش میزان جراحات و بیماریهای شغلی می باشد .درسال 1974 یک سلسله قوانین مربوط به ایمنی  و سلامت با هدف یاری رساندن به کار فرما و یا خویش کار فرما راه از طریق مشخص کردن معیارهای مد نظر برای عمل به قوانین ایمنی و بهداشت شغلی تدوین شد .

چترارزیابی ریسک می بایست تمامی افرادی که به نوعی در معرض ریسک می باشد مانند مشتریان ،پیمانکار و افراد جامعه مورد پوشش قرار دهد .درمکانهای کاری قسمت بندی شده ،ارزیابی ریسک کلی ممکن است نیاز به مشارکت کار فرمایان با یکدیگر داشته باشد.

هزینه های مستقیم :

به هزینه هایی اتلاق می شود که بطور مستقیم به حادثه رخ داده ارتباط داشته باشند .این هزینه ها ممکن است از طرف بیمه ها پرداخت شوند (مانند آسیب رسیده به بنا ها ،تجهیزات یا ماشین آلات )یا ممکن است از طرف بیمه ها پرداخت نشوند (مانند جریمه ها ،پرداخت غرامت ها ،آسیب رسیده به محصول ،تجهیزات یا فرایند.)

 

هزینه های غيرمستقیم :

هزینه هایی است که بطور مستقیم ناشی از حوادث نیستند که خود به هزینه هایی که از طرف بیمه ها پرداخت می شوند (مانند ضررهای تجاری و تولیدی )و هزینه ها غیر قابل پرداخت ازطرف بیمه ها (مانند از دست رفتن اعتبار، دستمزدهای اضافه کاری ،زمانهای اختصاص یافته به بازرسی حوادث و تاخیر در تحویل محصول‌)تقسیم می شوند. بطور کلی هر حادثه و واقعه ای که موجب از دست رفتن سلامتی شود باعث ایجاد هزینه ها ی مستقیم ،هزینه های غیر مستقیم و هزینه های مورد پذیرش بیمه و یا هزینه های غیر قابل پذیرش بیمه ها می شود .بنابراین تمامی این هزینه‌ها در محاسبات نهایی باید محاسبه شوند.

 

در یک بررسي به عمل آمده ، نشان داده شده است که هزینه های غیر مستقیم یا پنهان یک حادثه ممکن است تا 36 برابر بیشتر از هزینه های مستقیم یک حادثه باشد .

 

/ 14 نظر / 192 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ميثاق

سلام سايت خوبی نداريد . شما از ايمنی چی می دونيد ؟ آيا اطلاعی هم از مهندسی صنايع - ايمنی صنعتی داريد؟

میثاق

برام قابل تصور بود که ایمنی صنعتی خونده باشید از لحن غیردوستانه خودم معذرت می خوام اما باز هم معتقدم سایت شما نمی تونه خواننده را مجاب کنه که شما اطلاعات مهندسی در اختیار او قرار داده باشید .

میثاق

مطالب شما جزء مطالب خوب در این زمینه است اما انتقاد من بیشتر به خاطر انفعال بچه های صنایع ایمنی صنعتی در مقابل خواست گروه علوم پزشکی می باشد و احساسی هم نیست . به عنوان مثال شما healthرا چی ترجمه می کنید ؟ می دونید این کلمه در ادبیات انگلیسی به معنای سلامت و ایمنی به کار میره و اصلا به معنای بهداشت نیست؟ چون که بهداشت یک مصدر است و health یک اسم راستی یادتون باشه رسالت شما پیشگیری از حادثه و کنترل خسارات احتمالی اون هستش و مهمترین فاز عملیاتی شما فاز پیشگیری یا همون فاز طرح ریزی می باشد .

م.نورانی

با سلام خدمت جنابعالی معرفی وبلاگم در لیست پیوندهایتان افتخاری است برای من. در ضمن خوشحال میشوم نام پیشنهادی شما را برای معرفی وبلاگتان در پیوندهایم بدانم. با تشکر:م.نورانی

نوران

با سلام وتبریک سال جدید امیدوارم سال87 ،سالی خوب وخوش همراه با سربلندی وسلامتی برای شما وخانواده محترمتان و تمامی علاقه مندان علم HSE باشد. با احترام

حسین

فروم اختصاصی گفتگوی مدیران و کارشناسان HSE آپدیت شده است از دوستان تقاضا می شود به جهت همفکری و اشاعه ی فرهنگ HSE همکاری نمایند http://www.hseforum.com

حسینی تبار

سلام دوست عزيز لطفاً به لينك زير سربزنيد http://www.hseforum.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=806 با تشكر حسيني تبار ، مدير ارشد انجمن نظام مديرت بهداشت ، ايمني و محيط زيست

بهنام شفيعي

وبلاگ خوبی دارید از زحماتتان بسيار ممنونم. لطفا به وبلاگ من تشریف بیارید و منو راهنمایی فرمایید ممنون میشم. در ضمن با تبادل لینک هم موافقم

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.

r.hambari@gmail.com در مورد بهداشت در محیط ریخته گری و مضرات ماده سلاکس مطلبی دارید؟