تبريک روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

جمعیت هلال احمر ایران همچون دیگر جمعیت های صلیب سرخ در سطح جهان، همواره تلاش کرده است، تا فارغ از هر گونه اقدامات نژاد پرستانه با انجام فعالیت های بشر دوستانه بتواند نقشی در جهت حمایت از حقوق بشر ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در روز 8 ماه می سال 1828 میلادی ژان هانری دونان مؤسس صلیب سرخ جهانی درژنو به دنیا آمد. او برای نخستین بار در جهان  بنای صلیب سرخ جهانی را گذاشت و به دلیل همین امر نیز جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد به همین منظور همه ساله روز تولد وی به عنوان روز جهانی صلیب سرخ در تمامی کشورها گرامی داشته می شود. 

اولین کوشش ایرانیان نیز برای پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی در مورد تشکیلات بین‌المللی صلیب سرخ به دوران ناصر‌الدین شاه قاجار مربوط است. ایران در زمان حکومت او (دسامبر سال 1874)، کنوانسیون مصوب 1864 ژنو را پذیرفت.  اما عملاً برای دهها سال پس از این تاریخ نیز، هیچ ‌گونه اقدامی برای تأسیس مؤسسه، یا سازمانی که عامل اجرایی این کنوانسیون در ایران باشد، صورت نگرفت.

نخستین رویکرد تشکیل مؤسسه خیریه امدادی در ایران تحت حمایت دولت در سال 1301 هجری شمسی ( 1923 میلادی) صورت گرفت. در این سال به کوشش دکتر امیراعلم اقداماتی برای تأسیس شیر و خورشید با حمایت دولت صورت گرفت، البته فشار بین المللی نیز بویژه از سوی صلیب سرخ جهانی در این زمینه بی تأثیر نبود، چرا که دولت ایران از زمان پذیرش کنوانسیون 1864 ژنو، عملاً هیچ کاری در این باره صورت نداده بود.

/ 3 نظر / 37 بازدید
مهران قلعه نوی

سلام همکار گرامی اميدوارم با قرار دادن مطالب جديد و غير تکراری و به روز کردن مرتب گامی موثر در گسترش دانش بهداشت حرفه ای داشته باشيد ... موفق باشيد

nemidunid ye seri adam hastan ke har ruz sari be webloge shoma mizanan ke faghat ye kalame,kalame benevisid?pas chera dige chizi neminevisid

تبريک روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر