LOCKOUT/TAGOUT چيست؟

 

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

"Lockout/Tagout" به دستورالعمل ها و آموزشهايی برای تامين ايمنی کارگران در مقابل فعال شدن ناگهانی ماشين آلات يا ازکنترل درآمدن انرژی آسيب رسان در هنگام فعاليت های تعميراتی و نگهداری اشاره دارد. برای اين منظور، لازم است که فرد مامور دستگاه را خاموش کرده و آن را قبل ازانجام تعميرات  از منبع انرژی جدا کند. فرد يا افراد مخصوص بايستی دستگاه خاموش شده را قفل کرده و علامت گذاری کنند تا از انتشار انرژی خطرناک جلوگيری کنند. همچنين بايستی تمام مراحل انجام شده را وارسی کنند تا از قرنطينه شدن دستگاه اطمينان حاصل کنند. اگر احتمال انتشار انرژی انباشته شده خطرناک وجود داشته باشد يا احتمال دوباره انباشته شدن انرژی تا سطح خطرناک  وجود داشته باشد، کارفرما می بايست کارمند يا کارمندان مامور را به بررسی دستگاه مدنظر برای جلوگيری از بروز جراحات در اثر انتشار انرژی انباشته شده ملزم کند.

قفل بايد طوری کارگذاشته شود که هيچ فردی بدون استفاده از کليد يا ابزارهای بازکننده قفل، يا با استفاده از وسايل غيرمعمول مانند قفل شکن ها توانايی باز کردن آن را نداشته باشد. وسايل TAGOUT  درمقابل،  ابزاراهای هشداردهنده ای هستند که کارمند مخصوص آن را روی دستگاه قرنطينه شده قرار می دهد تا به کارمندان هشدار دهد در هنگامی که او مشغول تعمير دستگاه است آن را به منبع انرژی متصل نکنند. لوازم TAGOUT  به راحتی به خودی خود قابل جداشدنند، و کارمندان را از حفاظت کمتری نسبت به ابزار  LOCKOUT برخوردار می کنند.

                                                

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> 

چرا بايد به بحث درموردLOCKOUT/TAGOUT پرداخت؟

کارمندانی که مشغول تعميردستگاه هستند ممکن است به صورت جدی و وخيم بدليل روشن شدن يا آزاد شدن ناگهانی انرژی دستگاه مجروح شوند. استاندارد OSHA در مورد کنترل انرژی آسيب رسان (Lockout/Tagout)، که در عنوان 29 کدهای قوانين فدرال (CFR) در قسمت 1910.147 مشاهده می شود، تمامی مراحلی را که کارفرمايان بايد طی کنند تا از آسيب های مرتبط با انرژی های آسيب رسان جلوگيری کنند دربردارد. اين استانداردها به انجام تمرين ها و راهکارهای لازم برای متوقف کردن دستگاه ها و جلوگيری ازآزاد شدن ناگهانی انرژی آنها در هنگام تعمير يا نگهداری دستگاهها اشاره دارد: 1910.269 CFR 29 و 1910.333.

مضافا، دربعضی استانداردهای مخصوص بعضی دستگاهها به نياز به قطع کننده های انرژی اشاره شده است _ مانند 29 CFR 1910.179(1)(2)(i)(c)

(نياز به کليدهايی است که دستگاه را باز و قفل نگه دارند، قبل از انجام عمليات تعمير برروی دستگاههای overhead و جرثقيل های gantry ).

(اين استاندارد استثنايی را برای شرايطی قرارداده است که درآن می توان از روشهای کنترل انرژی چشم پوشی کرد. چنانکه کارفرما برقراری هر 8 شرط موجود در 1910.147(c)(4)(i) را تاييد کند می تواند از ملاک قرار دادن روشهای کنترل انرژی چشم پوشی کند. چنانکه اين شرايط تغيير کنند و يکی از شرطها نقض شود ديگر نمی توان چشم پوشی کرد.)

قيود مندرج در قسمت 1910.147 با استانداردهای مخصوص ماشين ها گرد هم می آيند تا اطمينان حاصل شود که کارمندان به صورت کافی در مقابل انرژی آسيب رسان تحت محافظتند.

کارگران چه مواردی را بايد قبل ازشروع تعميرات انجام دهند؟

قبل از شروع عملیات تعمیر و نگهداری، مراحل زیر باید به ترتیب و براساس مفاد دستورالعمل کنترل انرژی کارفرما انجام شود:

  1. آماده شدن برای خاموش کردن ؛
  2. خاموش کردن ماشین ؛
  3. جداکردن دستگاه از منبع یا منابع انرژیش یا ایزوله کردن آن ؛
  4. متصل کردن ابزار lockout یا tagout به وسیله قرنطینه شده ؛
  5. خارج کردن، مهارکردن، یا انتقال دادن تمام انرژی آسیب رسان جمع شده یا باقی مانده. اگر احتمال انباشتگی مجدد انرژی آسیب رسان باشد، هر چند وقت یکبار در حین عملیات تعمیر و نگهداری باید دستگاهها را کنترل کرد تا مطمئن شد که انرژی انباشته شده به حد خطرناک خود نرسیده باشد ؛ و
  6. کنترل ایزولاسیون و دوباره روشن کردن ماشین.

چه زمان می توان از TAGOUT بجای LOCKOUT استفاده کرد؟

 

هنگامی که دستگاه قرنطینه شده از انرژی نمی تواند قفل شود، کارفرما باید آن ماشین را اصلاح یا جایگزین نماید تا از قابلیت استفاده از lockout و tagout برخوردار شود. هنگامی که کارفرمایان به صورت عمده دستگاهی را تعمیر، نوسازی، و یا اصلاح می کنند و یا ماشین دیگری را به جای ماشین قبلی جایگزین می کنند باید اطمینان یابند که دستگاههای قرنطینه شده از انرژی قابلیت قفل شدن را دارند یا خیر.

از وسایل tagout می توان در ابزارهای قرنطینه شده از انرژی که قابلیت قفل شدن را دارند هنگامی استفاده کرد که کارفرما tagout را به صورتی تکمیل کند که کارگران را از همان سطح ایمنی که ابزارآلات lockout فراهم می کنند برخوردار سازد.

هنگامی که از سیستم tagout استفاده می شود، کارفرما باید به تمامی استانداردهای مربوط به tagout دست یابد و کارگران را متناسب با tagout مورد استفاده آموزش دهد و همچنین تمامی کارگران را با آموزشهای معمولی کنترل انرژی آسیب رسان تجهیز نماید.

 

/ 3 نظر / 20 بازدید
مهران قلعه نوی

سلام دوست عزيزم بسيار خوشحال شدم از ديدن پيامتان در خدمتيم

رضا

سلام دوست من به وبلاگم یه سری بزن اگر تمایل داشتی لینک برقرار کنیم برام پیام بذار خوشحال میشم شاد باشی

رضا

لینک شما را در سایت خودم قرار دادم شاد باشی