امروز می خواهم در مورد بيماری مهلک ديگری که همانند بيماری سيليکوزيس کشنده است و آمار مرگ و مير زيادی در جهان و کشور ما دارد و از بيماريهای شايع شغلی است مطلب بنويسم.
 
                                                    آزبستوز
آزبست یا پنبه نسوز ریشه کلمه asbestinus که معنی آن احتراق ناپذیر می باشد.
از خصوصیات آن می توان به مقاوم بودن در برابر حرارت، مواد شیمیایی، مقاوم بودن در برابر ساییدگی، عابق بودن، مقاوم در برابر کشش زیاد، رشته ای بودن الیاف، و مقرون به صرفه بودنش اشاره کرد.
موارد استفاده آزبست در عایق ها، ترمز، دستکش های نسوز، پتوهای خاموش کننده، کفپوش ها، در سیمان، در آجر، لباسهای ایمنی، انواع گوناگون مصالح ساختمانی مثل لوله ها و کانالهای انتقال، در مواد پلاستیکی و حدودا 3000 محصول
بیماریهای مرتبط با آزبستوز:
1-      آزبستوزیس
2-      بیماریهای پرده جم
3-      سرطان ریه
4-      سرطانهای دیگر مثل سرطان برونشیال، سرطان حنجره، سرطان تخمدانها، سرطان اندام های گوارشی
انواع مهم آزبستوز:               
آزبست قهوه ای
آزبست آبی
                           asb_crocidolite_blue_asbest.jpg

آزبست سفید
آزبست سفید 95% تولید آزبست جهانی را به خود اختصاص می دهد
خطرناک ترین آزبست آزبست آبی است.
                                دلايل خطرناک بودن آزبست آبی:
رشته های آزبست آبی دارای شکل مستقيم، خشک، سوزنی، و به راحتی به راههای هوايی کوچک می رسند. ولی آزبست سفيد دارای رشته های بلندتر، نرم تر، حلقه ای می باشند ولی در هر دو مورد مايعات ريوی نمی توانند آنها را حل کنند.
                             
                                            بيماريزايی آزبستوز:
 
  بيماريزاييش شبيه سيليکوزيس است. به بخش ميان بافتی ريه نفوذ کرده و باعث ايجاد بافت کلاژن می شود(با از بين رفتن بافتهای نرم ريه بافت جديدی به نام کلاژن جای آن بافت قبلی را می گيرد که بافتی است سفت و قابليت های بافت اصلی را ندارد.)
زخمهای ايجاد شده به صورت غير شفاف ديده می شود.
همانطور که در عکس زير مشاهده می کنيد سلولهای ماکروفاژ آلوئولاری ريه ذرات آزبست را می بلعند. متاسفانه اين سلولها کوچکتر از آنند که بتوانند به تنهايی يک رشته آزبست را ببلعند. هنگامی که اين ذرات در بر گرفته می شوند،‌ برروی آنها آنزيم ترشح می شود،‌ با متلاشی شدن سلولهای ماکروفاژ اين آنزيمها در ريه پخش می شوند و خود باعث بوجود آمدن زخم در ريه و تشکيل بافت کلاژن می شوند.           
 asbestos-iron.jpg
                                          تشخيص اين بيماری:
 
۱- فردی که شغلش در ارتباط با آزبست است و در مدت زمان طولانی و مداوم در معرض آن قرار گرفته است.
۲- يافته های کلينيکی: عکس برداری از ريه و علائم فيزيولوژی، قلب در تصاوير پشمالو ديده می شود(به دليل احاطه شدنش با رشته های آزبست)، مشاهدات سلولی، توموگرافی( سی تی اسکن)
     

(پشمالو بودن قلب)          chest1.jpg
                                              علائم بيماری:
 
اختلال در تنفس،‌ سرفه کردن، چماقی شدن انگشتها، کبودی لبها و صورت، بدليل اجبار قلب برای کار بيشتر بطن راست قلب بزرگتر می شود، درد در ناحيه پرده جم، مشاهده رشته های آزبست در خلط، سرطان ريه، عفونت ريه

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
م.ای

با عرض سلام مطالب وبلاگتون بسيار آموزنده و مفيد است .