ايمنی و بهداشت در صنعت
MP3 PLAYER و تاثیر آن برروی گوش انسان

كارشناسان در ارتباط با افزايش سريع و شتابان استفاده جوامع از انواع مختلف mp3 پليرها به شدت ابراز نگرانى كردند. پژوهشگران يك مركز تحقيقاتى در سيدنى استراليا موسوم به «آزمايشگاه هاى صوتى ملى» اعلام كردند: فروش گسترده و رو به افزايش پخش كننده هاى قابل حمل موسيقى همچون دستگاه mp3 پلیرها احتمال توسعه انواع ناراحتى هاى شنيدارى را به طور نگران كننده اى در ميان جوامع افزايش داده است. به گفته اين محققان، شنيدن موسيقى، با اين دستگاه هاى كوچك به وسيله گوشى و با صداى زياد، قدرت شنوايى انسان ها را با خطرات بسيار بزرگى رو رو مى كند و حتى ممكن است به از دست رفتن توان شنيدارى استفاده كنندگان منجر شود.  

در مقایسه با هدفونهایی که همه سطح گوش را می‌پوشانند، هدفونهایی که در داخل کانال گوش قرار می‌گیرند، مثل هدفونهای سفیدی که با mp3 پلیر ها فروخته می‌شوند، آستانه شنوایی یعنی حداقل شدت یک صدا که کسی در آن شدت بتواند صدایی را بشنود، را 9 دسیبل بالا می‌برند.

گسترش این پدیده نگرانی‏هایی را در مورد سلامت عمومی افراد و بخصوص احتمال کاهش شنوایی به علت استفاده مداوم از هدفون به دنبال داشته است بخصوص که برخی جوانان درتمام ساعات شبانه روز هدفون در گوش دارند و با صدای بلند به موسیقی گوش می کنند. کارشناسان و صاحبنظران معتقدند تداوم این وضعیت باعث می‏شود تا گوش‏های جوانان زودتر از حد معمول پیر شود

یکی از نشانه‏های آسیب رسیدن به گوش به علت گوش کردن زیاد به موسیقی از طریق هدفون آن است که وقتی شما یک محل پر سر و صدا را ترک می‏کنید، گوشتان تا مدتی زنگ می‏زند. اگر مدتی به گوشتان استراحت دهید احتمالا وضعیت بهبود خواهد یافت، اما اگر مرتبا از هدفون استفاده کنید، گوش داخلی شما هم آسیب می‏بیند که در این صورت ممکن است قدرت شنوایی شما برای همیشه کاهش یابد. متاسفانه به علت تولید باتری‏های پرقدرت با عمر بالا کمتر کسی به گوشش استراحت می‏دهد و این از مواردی است که پیشرفت فناوری در عمل به ضرر انسان تمام شده است.

با این حساب اگر شب تا صبح و صبح تا شب هدفون در گوش دارید و موسیقی می‏شنوید بهتر است در این عادت غلط تجدید نظر کنید

دوشنبه ۱٤ خرداد ،۱۳۸٦ - محمدرضا محققیان | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows